Krúžky

ŠKOLSKÝ ROK 2023 - 2024

Deťom je ponúknutá možnosť zapojiť sa do krúžkových aktivít. Krúžková činnosť sa realizuje v popoludňajších hodinách v zmysle platných predpisov a s ohľadom na dodržanie psychohygieny dieťaťa. Napomáha rozvíjaniu kľúčových kompetencií, celostnému rozvoju osobnosti detí, rešpektuje ich záujmy, nadanie a rozvojové možnosti a schopnosti a na základe informovaného súhlasu rodiča.

Výtvarný krúžok

Cieľ: Rozvíjať elementárne výtvarné schopnosti, nonkognitívne (mimopoznávacie) kvality osobnosti dieťaťa. Prebúdzať estetické cítenie detí, osvojiť si zručnosti tvorivého estetického sebavyjadrovania. Prebúdzať trvalý pozitívny vzťah k výtvarnému umeniu ako aj hodnotiaceho vzťahu k životnému prostrediu.
Osvojovať si výtvarnou formou okolitú realitu, vzťahy medzi ľuďmi a vecami i vzájomné súvislosti. Rozvíjať fantáziu a kreativitu, elementárne grafické zručnosti a výtvarné technické schopnosti. Zoznámiť sa s rôznymi formami umenia. Rozvíjať estetický cit ku svojmu okoliu ( k predmetom dennej potreby vo vzťahu k umeniu a k prírode. Vhodnou motiváciou a citlivým vedením nechať deti zažívať radosť z vlastných výtvarných objavov poznávania sveta a jeho stvárňovania, vrátane výtvarných nástrojov, materiálov a výtvarných techník. Individuálnym prístupom k dieťaťu, podporujúci skôr výchovu samostatne mysliacich bytostí, než úzko a direktívne zameranú na budúcich výtvarníkov.
Časový harmonogram: párny štvrtok od 12:00 do 12:30 hod.
Deti: 5-6 ročné
Miesto realizácie: zborovňa
Zodpovedná osoba: Zuzana Beniatková
Poplatok: bezplatne

Aktivity:

• tvorivé dielne /Vianoce, Veľká Noc / pre rodičov a deti podľa záujmu,
  • aranžovanie prírodných materiálov- Jesenné aranžmány, vianočné svietniky,
  • chiasmáž, koláž, klovatinová rezerva,
  • kombinovaná technika- kresba disperzným lepidlom a suchým pastelom,
  • kresba tušom do klovatiny, maľba disperzným lepidlom a potravinárskymi farbami,
  • vkladaný patchwork, quilling,dekupáž zo skla a papiera, twistart, kolorovaná perokresba,
  • lomené voskové efekty,kašírovanie, tlač z výšky, suchá ihla, suchý pastel na plátno,
  • roláž, proláž, modelovanie zo slaného cesta, aranžovanie prírodných materiálov,
  • tvorenie z odpadového materiálu: korok, vlna, špagát, piliny, rôzne druhy papiera, textil,
  • odlievanie zo sadry
  • kresba na netradičný podklad: sklo, keramika,
  • pokus o viazanie jednoduchých uzlov – macrame, papierové tkanie.

Športový krúžok Dedováčik

Pohybový krúžok poskytuje priamo v MŠ Dedovec (v telocvični alebo na jej športoviskách):

• hodiny hravou formou pre všeobecný pohybový rozvoj,
  • moderné športové pomôcky,

Každý štvrtok beháme, skáčeme, hádžeme, lozíme alebo hráme športové hry.

Cieľ pohybových aktivít:

• utváranie správnej koordinácie pohybov,
  • vytváranie správnych a trvalých pohybových návykov,
  • rozvíjať pozitívny vzťah detí k fyzickej aktivite a tým ovplyvňovať ich zdravotný stav,
  • na jednotlivých hodinách deťom priblížiť hravou formou základné pravidlá viacerých
  • viesť ich k úcte k súperovi, zdravej rivalite, túžbe po sebazdokonalení a utváraní vôľových
  • poskytovať rozvoj obratnosti, rýchlosti, utvárania správnej koordinácie pohybov, osvojenie si

Časový harmonogram: každý druhý štvrtok od 14:30 do 15:30 hod.
Miesto realizácie: telocvičňa
Zodpovedná osoba: Květoslava Kremeňová
Deti musia mať športové oblečenie a halovú obuv vhodnú do telocvične.

Folklórny krúžok

Folklórny - tanečno-spevácky krúžok je zameraný na ľudové tradície. Cieľom tohto krúžku je viesť deti k tradičnej kultúre prostredníctvom ľudových tancov a piesní. Krúžok je realizovaný aj ako príprava na Letné slávnosti mesta, na ktoré chodia naše deti pravidelne vystupovať.

Časový harmonogram: druhý polrok podľa dohody

Deti: 5 - 6 ročné

Miesto realizácie: trieda, spoločenská miestnosť pri jedálni

Zodpovedná osoba: Monika Klimoszková, Valéria Várošová

Tanečný krúžok

Cieľom tanečného krúžku je viesť deti ku kultivovanému pohybovému prejavu, rozvíjať umelecké, pohybové zručnosti detí a viesť ich k aktívnemu hudobno-pohybovému prejavu.

Časový harmonogram: po dohode s lektorom

Deti: 5 - 6 ročné

Miesto realizácie: telocvičňa, spoločenská miestnosť pri jedálni

Zodpovedná osoba: externý lektor SZUŠ Stella