ŠKOLSKÝ ROK 2023 - 2024

Projekt: PREDPLAVECKÁ PRÍPRAVA

Cieľ: Prostredníctvom hier s vodou a vo vode odstraňovať u detí strach z vody tak, aby im bolo vodné prostredie príjemne, bezpečne sa v ňom pohybovali a získali základy plaveckej gramotnosti a neskôr sa naučili plávať. Prostredníctvom pohybových hier rozvíjať elementárne pohybové schopnosti a zručností. Pravidelným otužovaním vodou a hrami vo vode zlepšovať zdravotný stav, telesnú a duševnú kondíciu. Podnecovať rozvoj vôľových vlastností, predovšetkým vytrvalosť. Pohybom vo vodnom prostredí rozvíjať funkčné schopnosti. Hrami a pokusmi s predmetmi a hračkami poznávať vlastnosti vody.Aktivity:

• oboznamovanie sa s vodným prostredím prostredníctvom hier a motivovaných činností, postupné odstraňovanie strachu z vody, vzbudenie záujmu o predplavecký výcvik,
  • nácvik správneho plaveckého dýchania, dýchania na hladinu a do vody,
  • ponáranie tváre – po ústa, nos, oči, orientácia vo vode, a pod vodou,
  • poznávanie pocitu vztlaku, potápanie tváre a celej hlavy /vodník/, prekonávanie odporu vody,
  • potápanie, zbieranie predmetov vo vode,
  • precvičovanie držania plaveckej dosky, pohyb kraulových nôh,
  • opakovanie dýchania pri splývavej polohe,odraz od okraja do splývavej polohy,
  • kontrola zvládnutia prebratých prvkov a šikovnosti detí,
  • manipulácia s predmetmi – náradie a náčinie vhodné pre deti,rôzne pohybové hry vo vode,
  • poznávanie vlastností vody pri hre s vodou s rôznymi hračkami a pomôckami.

Projekt: MALÍ CYKLISTI – BEZPEČNE NA VOZOVKE

Cieľ: Pohybovať sa na kolobežke, odrážadle, bicykli, dodržiavať pravidlá bezpečnosti, jazdiť po pravej strane, používať prilbu, reflexné prvky. Orientovať sa v okolí, uplatňovať vlastnú lateralitu. Rozlišovať dopravné prostriedky podľa spôsobu pohybu, účelu, charakteristických znakov. Poznávať dopravné značky v okolí MŠ, poznať ich význam. Správne a pohotovo reagovať na svetelné a zvukové signály /zapájať a využívať čo najviac zmyslov pri pohybe na vozovke/. Prakticky uplatňovať zásadu "vidieť a byť videný" , používať reflexné prvky. Aktivitami pri pobytoch vonku a simulovanými činnosťami poznávať a prakticky uplatňovať základné pravidlá bezpečnosti pri kolobežkovaní a bicyklovaní, pri chôdzi na chodníku, ulici, vozovke, pri prechádzaní cez cestu, na križovatke.

Aktivity:

• zážitkové učenie, kooperatívne, problémové učenie, práca s knihou, tvorivé riešenie problémov,
  • pohybové a relaxačné cvičenia, motivačné cvičenia, dopravné a hudobno-pohybové hry,
  • kreslenie, maľovanie, modelovanie, zostrojovanie, konštruovanie, grafomotorické cvičenia
  • riešenie úloh na PC- výukové programy, sledovanie DVD k téme,
  • kolobežkovanie, bicyklovanie na dopravných chodníkoch, dopravnom ihrisku,
  • beseda s dopravnou políciou.

Projekt: UŽI SI LOPTU

Cieľ: Rôznymi pohybovými aktivitami zvyšovať telesnú zdatnosť detí, rozvíjať ich pohybové schopnosti a zručnosti, pestovať v nich kladný vzťah k pohybu a športu tak, aby aj v budúcnosti mali radosť z pohybu, cítili potrebu športovať a vnímali pohyb ako prostriedok zdravia. Získať a osvojiť si prvotné manipulačné zručnosti v ovládaní základov loptovej techniky. Loptovými hrami pôsobiť rovnomerne na pohybový aparát celého tela, taktiež na zmyslové orgány a rozvoj pohotovej pohybovej reakcie a myslenia v súvislosti s výberom činností. Hernými loptovými činnosťami viesť deti k osvojeniu základov správneho držania, nosenia, dvíhania, podávania, vedenia, hádzania a chytania lopty. Hernými činnosťami s loptou rozvíjať u detí postreh a orientáciu v priestore. Pohybovými aktivitami viesť deti rešpektovaniu a dodržiavaniu stanovených pravidiel, spolupráci v kolektíve, rozvoju vôľových vlastností, verbálnej a neverbálnej komunikácií. Aktivity sa uskutočňujú so všetkými deťmi primerane ich schopnostiam pri pobyte vonku, v hrách a hrových činnostiach, pohybových aktivitách v jednotlivých triedach, súťaže aj celoškolsky.

Aktivity:

• manipulácia s predmetmi , loptami rôznej veľkosti a váhy vhodnými pre deti,
  • pohybové a relaxačné cvičenia, rôzne pohybové aktivity, pohybové hry,
  • nácvik správnej techniky postojov, náprahu a švihu,
  • nácvik manipulácie s loptou – držanie, dvíhanie, prenášanie, nosenie, podávanie, vedenie, hádzanie, chytanie, prihrávanie, triafanie, odrážanie, kopanie, driblovanie,
  • nácvik manipulácie so športovým náčiním (hokejkami, raketami) a loptou ,
  • rôzne súťaže a zábavné hry,
  • športové súťaže, účasť na olympiáde hviezdičiek

Projekt: SAUNOVANIE

Cieľ: Prostredníctvom priameho pozorovania a vlastných skúseností oboznámiť deti so saunou a liečebno- preventívnymi účinkami na detský organizmus, sledovať vplyv tepla a chladu na organizmus, podnecovať u detí pozitívny vzťah ku svojmu zdraviu, rozvíjať poznatky o zdravom duševnom a telesnom zdraví dieťaťa, upevňovanie sebavedomia detí, posilňovanie ich vôľových vlastností, rozhodnosť, húževnatosť, smelosť, rozvíjať komunikáciu, verbálnu a neverbálnu.

Aktivity:

• zážitkové učenie, motivačné hry ,priama skúsenosť a pozorovanie
  • piesne – spievanie piesní s rytmizáciou, hra na telo
  • počúvanie, rozprávanie, voľná reprodukcia rozprávok a príbehov
  • pokusy a experimentovanie s vodou, ľadom, snehom